CO LZE OČEKÁVAT OD POMOCNÉHO POHONU NA NAŠÍ TŘÍKOLCE?

Pozorujeme stále rostoucí zájem o pomocné pohony. Pomocné elektropohony mají, pokud dodržují legislativní omezení, řadu výhod:

  • Kolo zůstává kolem
  • Nepotřebujete na něj řidičský průkaz, registrační značku ani brýle a přilbu, neplatíte povinné ručení.
  • Smíte na silnici i na cyklostezku
  • Při pohybu rychlostí chůze jste tolerováni i na chodníku a můžete vjíždět do interiérů (haly, tržnice)

Elektromotor je instalován výhradně na přední kolo aby nesnižoval užitné vlastnosti tříkolek 113 a 103 a jejich nákladového prostoru. Tam poněkud překáží jen baterie.

Pohony lze na naše tříkolky instalovat i dodatečně. Dodatečná instalace si však vynucuje výměnu některých dílů- předního kola, vidlice, někdy brzdy. Přináší to tedy proti montáži přímo při výrobě určité vícenáklady.

Je třeba vědět, že všechny elektropohony jsou doslova jen pomocné. Mají za úkol umožnit překonání bariéry, jíž je třeba jen jeden strmý kopec na cestě za nákupem. Jejich dojezd je omezený, a předpokládá se, že jezdec trvale šlape, byť třeba jen s třetinovým úsilím. Kdo se chce pouze vozit, musí hledat u jiných prodejců, například zdravotnické techniky. V elektrooboru pro něj existují plně trakční tří- nebo čtyřkolé skútry, jež mají daleko mocněji dimenzované baterie a tím trojnásobnou váhu i cenu. Není myslitelné je naložit do auta ani přenést přes tři schůdky. Jako rehabilitační pomůcka neslouží, a firma LOPED je nevyrábí.

Aktuálně nabízíme pouze jeden, zato osvědčený elektropohon s obchodním názvem Biostart:

Jde o v Čechách kompletované sady. Mají motor 250W/36V zabudovaný v náboji předního kola. Podle zvoleného zdroje je napájen baterií s kapacitou 400 až 900 Wh akumulované energie. Díky tomu tolerují i slabou spolupráci příšlapem. Vzhledem k zákonem požadovanému pedálovému senzoru však pohon nepomáhá, pokud se kliky netočí. Z legislativních důvodů se též odpojuje při překročení rychlosti asi 20-25 km/h. Rychleji lze jet jen s pomocí vlastní síly nebo gravitace při jízdě z kopce. Překračování rozumné rychlosti však doporučujeme jen zkušeným jezdcům.

Motor může čerpat energii ze tří různých baterií dle Vaší volby:

  • Olověná bezúdržbové baterie PbGel 400Wh má značnou hmotnost, ale výhodou je cenově dostupná obnova po vyčerpání životnosti (obvykle 3-5 let, podle péče a zacházení). Kvůli vysoké hmotnosti (13 kg) váží celá instalační sada asi 17 kg. Baterie jsou však vyjímatelné, což usnadní nejen jejich mimosezonní údržbu, ale i uskladňování tříkolky, případně její nakládání do automobilu.
  • Lithiová baterie 450Wh je v menším boxu umístěném na dně košíku. Má menší hotnost (4,3 kg), delší životnost, ale pochopitelně i vyšší cenu. Tříkolka s takovouto sadou ztěžkne o pouhých 8 kg.
  • Zdvojnásobenou kapacitu má lithiová baterie 900Wh a vejde se do stejného boxu jaký používá PbGel sada. Při hmotnosti 8 kg (celá sada 12 kg) umožní mimořádně velký dojezd i při slabé připomoci šlapáním.

Dojezd je u elektropohonů častým a těžko zodpověditelným dotazem. Pohon Biostart s nejslabší baterií, bez pomoci pedálů při testech ujel s jezdcem o hmotnosti 80kg, po rovině, za bezvětří a se správně nahuštěnými koly asi 10 km. To je ale falešný parametr, protože takto se používat nesmějí. Praktický dojezd při správné dopomoci šlapáním činí podle charakteru terénu a zvolené baterie 25-100 km. Nabíječka má rozměr a hmotnost asi jako videokazeta a je snadné ji vozit s sebou. I krátké dobití, například během oběda, baterie oživí. Spotřeba energie je nepatrná, počítá se v desítkách haléřů, a snadno se v restauraci vejde do obvyklého spropitného.

Aktuální ceny elektropohonů najdete v ceníku na druhé straně tohoto listu. Jakékoliv další dotazy rádi zodpovíme na 311 677 677, 605 252 351 nebo na loped@loped.cz

Váš LOPED-tříkolky s.r.o., Tachlovice, Praha-západ

akuboxbiostart
motorbiostart